Thajsko

Ko Samet

Po cestování Laosem jsme chtěli zakončit naši dovolenou u moře. A protože jsme měli levnou letenku Praha/Bangkok, nevyhledáváme přeplněné panelákové hotelové rezorty a nechtěli jsme ztrácet čas dalším přesunem, padla volba na oblíbené víkendové místo obyvatel Bangkoku, tj. Koh Samet. Z vlakového nádraží Huanlampong jsme se potřebovali přesunout na východní terminál nádraží autobusového – zvolili jsme tuk-tuk.

Levná dovolená

Drožkáři“ byli nepříjemní a my nezapomínali smlouvat, ale vybraný zubatý chlapík, přestože jsem jasně ukázala na mapě cíl, trasu popletl. Zdálo se nám totiž po chvíli, že míříme opačným směrem. Naštěstí jsme se včas ozvali s připomínkou terminálu VÝCHODNÍHO a TUK-TUKÁŘ se s omluvným plácnutím do čela a zabručením „my fail“otočil.

Autobus jsme stihli, lístky jsme koupili zpáteční na kombinaci bus+loď na Ko Samet s využitím „kdykoli“ a poté už cesta do přístavu proběhla bez problémů (dokonce jsme dostali vodu a pečivo). V přístavu pozor – WC bylo placené – pár bahtů, ale přece jen…´Vyrazili jsme pak lodí (kapacitu 80 lidí jsme určitě překročili), cesta trvala cca 40 min.

Ubytování na Ko Sametu

Ostrůvek je malý jen cca 2×5 km a my se rozhodli, že ubytování si snadno najdeme tak, že jej obejdeme. Překvapivě si všichni spolucestující z lodi nasedli na korby připravených aut/zelených taxíků za pár desítek bahtů/os. a my byli jediní, kdo se vydali „po svých“. Zahájili jsme výbornou nudlovou polévkou, a pak teprve jsme podél pláže po zaplacení vstupu do rezervace (pár set bahtů) pokračovali v hledání. Díky vládním opatřením se nemusíte obávat ruchu velkých hotelů.

U prvního hotýlku jsme vyměnili cestovní šeky. Cesta-necesta (neasfaltová) do minivnitrozemí byla lemována stromy, jež poskytovaly příjemný stín. Ten se pak změnil v šero, protože se obloha zatáhla a začalo pršet. Naše pátrání směřovalo jsme na severovýchod, kde se nám líbily chatky kousek od vody. S bookingem by asi bylo hledání pohodlnější a méně dobrodružné…ale naše chatky se opravdu na internetu stejně zarezervovat/objednat nedají.

Cena za ubytování

Cena, kterou jsme opět usmlouvali byla opravdu příjemná a odpovídala skromnému vybavení „chýší“ s klimatizací, výhled nádherný, lidi téměř žádní. Voda křišťálově čistá, ale bohužel do naší zátoky proud přinášel igelitovou hrůzu, takže jsem si před vstupem do moře, vždycky vysbírala tašku odpadu.

I v našem zálivu Candlelights je každých 400 m je možnost občerstvení za ceny levnější než v Evropě, dostupný obchůdek a dokonce bankomat.

Na Správě národního parku měli jen k nahlédnutí „hrubou“ mapu ostrova a 2-3 listy o tom, že je ostrov krásný, z 80 % hornatý (635 m.nm nejvyšší bod) a žijí tu vzácní ptáci…jinak nic. Hovornější byla slečna na recepci blízkého hotýlku – poslední, kdo měl na ostrůvku malárii prý byla před 23 lety, jinak jen občas někdo z cestovatelů, co před tím projeli celé Thajsko, zdejší Správa sice vybere nějaké peníze, ale ty „odtékají“ do municipality a Rayong např. na veterinární péči o toulavé psy nedává nic (Thajcům se líbí jen mladí, zdraví pejsci), odpadky se řeší jen svozem do velké jámy uprostřed ostrova a v období dešťů se pak vyplaví…

Co jsme sami viděli z místní fauny (kromě toulavých psů a pár komárů), byla denně kukačka vraní (neklade svá vejce do cizích hnízd a živí se i hady), zdejší volavka nebo mořský orel. Překvapit by neměl ani pohled na užovku, protože jsem denními lovci. Po úklidu odpadků, jichž snad bude vzhledem k výzvám ochránců přírody snad ubývat, je už nyní krásné si užívat potápění.

Ubytování na západě ostrova

Pro nás bylo překvapením, když nám 4. podvečer přijde paní domácí oznámit, že jí přijede někdo, kdo zaplatí víc (prý je tam zvykem platit předem a my dali jen zálohu ve výši ½). Nakonec jsme byli rádi, protože v noci moře bouřilo a hrozivě vystoupala hladina, naše chatka na nožkách proti vetřelcům takhle odolávala vysokému přílivu.

V zálivu Mořského koníka jsme zkusili asi 8 možností a nakonec máme po klasickém smlouvání s tím, že tam budeme 3 noci za 800 B/noc klimatizovanou vkusnou chatu s verandou 40 m od moře. Pláž je tu písečná, bez kamení, zato s minikrabíky a lemovaná restauracemi, resp. bary, které všechny chválíme.

Všude je tu možné koupit nudličky a v krámě je pak k dispozici horká voda na jejich zalití. Po plážích celé dny chodí „nosiči/prodejci“ ovoce a je škoda tuhle svačinku za pár „korun“ nevyužít.

Další tipy na Ko Sametu

  • Příště zamíříme do jiného thajského ráje, na Ko Kood

Ko Samet
5, hlasů: 5
Tajné nabídky zájezdů do 

Thajska
Dovolená v Thajsku